Tadım Uzmanı2021-05-03T11:59:46+03:00

TADIM UZMANI

Zeytine olan sadakatim ve sevgim ben Mehmet Kosanı zeytin yağının üretimi konusunda daha duyarlı hale getirdi. Amerika’nın San Fransisco şehrinde yoğun bir uzmanlık eğitimi programını başarıyla tamamlayıp.Uluslar Arası Tadım Uzmanı olarak üretimime ve siz zeytinyağı severlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Beni Tadım Uzmanı olmaya iten sebeplerin başında ülkemizdeki kıymetli cografyada yetişen zeytinlerin çeşitliiği ve onların yüksek aromaları lezzetlerini keşfetmek oldu.Zeytinyağı tadım eğitimiyle beraber zeytinyağındaki aromaları koklayarak tadarak seçmek ve ayırt edici özellikleriyle mutfaktaki kullanımı daha etklili hale geldi.

Yakın bir Zamanda zeytinyağı tadım eğitimlerimizle sizlerinde bu farkındalığa sahip olmanızı isterim.

ZEYTİN YAĞI TADIMI
NASIL YAPILIR?

  • Yaklaşık 1 yemek kaşığı zeytiğamızı tadım bardağımıza koyalım.

  • Elimizle Bardağımızı kapatıyoruz ve el sıcaklığıyla beraber ısıtma işlemi başlıyor.

  • Elimizi çekiyoruz ve kokluyoruz.

  • Ağızımızla şapırtatarak   tadıyoruz.

  • Yut ve aromaları hisset.

YÜKSEK KALİTELİ ZEYTİN YAĞI
NASIL SEÇİLİR?

ZEYTİNYAĞINI KAÇ FARKLI ŞEKİLDE SINIFLANDIRIRIZ2021-04-18T00:02:08+03:00

Elde edilen zeytinyağı ticari olarak uluslar arası standartlarda 6 sınıfa ayrılır :

A-    NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI ( EXTRA VİRGİN OLİVE OİL ) : Kokusunda ve tadında kusur olmayan, serbest yağ asitliği OLEİK ASİT cinsinden her 100 gr.da 0.8 gr. dan fazla olmayan en doğal NATUREL ZEYTİN YAĞIDIR. Her türlü yemeklerde ve özellikle salatalar için idealdir. Soğuk kullanımı mükemmeldir. Natürel zeytinyağları, zeytin ağacının meyvesinden sadece mekanik veya diğer fiziksel yöntemlerle elde edilen ve yağın bozulmasına neden olmayacak koşullara maruz kalması engellenerek yıkama, dekantasyon,  santrifüjleme ve filtrasyon dışında tamaen doğal üretilmiş, sıkım öncesi ve sıkım sonrası hiçbir kimyasal  bir işlem görmemiş en kaliteli zeytinyağıdır.
Rengi berrak ve yeşilden sarıya değişebilen özellikteir. Kendine özgü tat ve kokudadır. Doğal halde gıda olarak tüketilebilir. A, D, E ve K vitaminleri ile tam bir vitamin deposudur.

B-    NATUREL BİRİNCİ ZEYTİNYAĞI ( VİRGİN OLİVE OİL ) : Serbest yağ asitliği OLEİK ASİT cinsinden her 100 gr.da 2,0 gr.dan fazla olmayan yağlardır. Özellikle yemeklerde kullanıma uygundur.

C-    NATUREL İKİNCİ ZEYTİNYAĞI ( ORDİNARY VİRGİN OLİVE OİL ) : Serbest yağ asitliği OLEİK ASİT cinsinden 100 gr.da 3,3 gr.dan fazla olmayan yağlardır.

D-    RAFİNE ( RAFİNAJLIK ) ZEYTİNYAĞI :  Bu zeytinyağları günlük tüketime uygun olmayan oleik asit cinsinden serbest yağ asitliği yüksek zeytinyağlarıdır. Bu yağlar ‘RAFİNAJA’ gönderilen veya teknik amaçla kullanılan zeytinyağlarıdır. Zeytinyağı odumkömürü, diğer bazı kimyasallar ve filtreler kullnılarak rafine edilmiştir. Yani ‘RAFİNAJ’ işlemi ile kusurlu yağ düzeltilir. Sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Serbest asitlik derecesi (Oleik Asit Cinsinden) en çok %0.3 tür. Bu yağ piyasada kızartma yağı olarak satışa sunulmaktadır. Rafinasyona gönderilerek kimyasal işlemlere tabi tutulan teknik amaçla kullanılan yağlardır.

E-    RİVİERA ZEYTİNYAĞI :  Rafine yağın iyi yağ ile karıştırılarak yitirdiği biyolojik özellikler kazandırılarak asit oranı düşürülen ve lezzeti arttırılan yağ çeşididir. Yani, rafine yağa %10 – 20 naturel yağ eklenmesiyle elde edilen yağdır.  Serbest asitlik derecesi, (Oleik Asit Cinsinden) en çok %1.5 dir. Naturel sızma zeytinyağının aromatik tat ve kokusuna alışık olmayanlar, bu tür zeytinyağını tercih edebilirler.

Natürel zeytinyağının kalitesinin belirlenmesinde iki önemli etken vardır;
•    Duyusal Etkenler: NEFASET (Lezzet – Koku) ile AROMATİK (Tat) etkenler.
•    Kimyasal Etkenler: Kimyasal analizle ölçülebilen oleik asit cinsinden ASİT oranı ve PEROKSİT oranıdır.
Zeytinyağı tadım uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu tadım işlemine DEGÜSTASYON denir.
Zeytinyağının kalitesine etki eden faktörler arasında ise; zeytinin  çeşidi, yetiştiği bölge,            bölgenin iklimsel (klimatolojik) ve toprağın yapısı (jeomorfolojik) zeytinyağının kalitesini önemli ölçüde etkiler.
Ayrıca, toplanan zeytinlerin belirlenen süre içerisinde (24 saat) hijyenik koşullarda sıkıma götürülmesi, zeytinyağının kalitesinde önemli bir etkendir. Zeytinyağının +5 C altında donması zeytinyağının kalitesini ve saflığını gösterir. Isı ve ışıktan korunması gerekir. Çözülmesi halinde özelliğini yitirmez.
Zeytinyağının raf ömrü 24 aydır. Natürel zeytinyağının diğer sıvı yağlardan en önemli farkı, hiçbir işleme tabi tutulmadan ve yabancı katkı maddesi içermeden, doğal olarak üretilmesidir.
Soğuk sıkma ise, 28 C derecenin altındaki sıkıma, soğuk sıkma denir.

Haber Bülteni

Haber Bültenini takip et fırsatları kaçırma

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.
Go to Top